اخبار کانون | 29 ژوئن، 2020

هفته قوه قضاییه/ در کانون وکلای گلستان برگزار شد؛
نشست اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و تعدادی از وکلا با رییس کل دادگستری و معاونین و دادستان مرکز استان

به مناسبت هفته قوه قضاییه، نشست اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و تعدادی از وکلا با رییس کل دادگستری و معاونین و دادستان مرکز استان، به منظور بررسی مسایل و مشکلات در روابط اداری و اجرایی و همچنین راه های افزایش تعاملات، روز شنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ در سالن اجتماعات کانون وکلا برگزار شد و اعضای حاضر به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

حقوقدانان در تنظیم و تنسیق روابط حقوقی مردم نقش مهمی ندارند

در این نشست، رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «ایجاد نظم و تحقق عدالت مهمترین هدف از وضع قانون در هر جامعه ای است»، اظهار داشت: یکی از دلایلی که باعث شده تا این همه حساسیت نسبت به قاضی و وکیل وجود داشته باشد جایگاه این دو قشر در تحقق عدالت در جامعه است و این جایگاه عدالت باعث شده است تا برای مجریان عدالت در جوامع، جایگاهی عظیم و والا درنظر گرفته شود.

«رضا سلیمانی» با اشاره به عملکرد دستگاه قضا در دوره جدید، انتقادپذیری بیشتر و مبارزه با فساد را ازجمله رویکردهای مثبت این دستگاه برشمرد.

وی در ادامه با تأکید بر حضور وکلا در روابط حقوقی شهروندان، بیان کرد: چندین سال قبل با صدور بخشنامه ای، حضور وکلا در پرونده ها الزامی شد اما امروز یکی از مشکلات عمده دراین حوزه این است که حقوقدانان در تنظیم و تنسیق روابط حقوقی مردم نقش مهمی ندارند.

«سلیمانی» تصریح کرد: در صورت تداوم این امر، دستگاه قضا در آینده ای نزدیک علاوه بر انبوهی پرونده ها، متحمل تأمین هزینه های بالا و نیروی انسانی بیشتر خواهد شد.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان همچنین به فعالیت موسسات حقوقی اشاره و عنوان کرد: موسسات حقوقی یکی از معضلاتی است که بیش از یک دهه با آن مواجهیم و متأسفانه اغلب کسانی این موسسات را راه اندازی می کنند که ارتباط خاصی با مراکز ثروت و قدرت دارند.

«سلیمانی» با اشاره به رأی اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر ثبت این موسسات بدون مجوز کانون وکلا و مرکز مشاوران، بر نظارت بیشتر دستگاه قضا در استان بر این موسسات و فعالیت آنها تأکید کرد.

دستگاه قضا باید مطالبه گر باشد، نه تصدی گر

رییس کل دادگستری گلستان نیز در این نشست گفت: در کنار امیدواری، انتظار مردم نیز از دستگاه قضایی به شدت بالا رفته است. ما معتقدیم دستگاه قضا باید مطالبه گر باشد، نه تصدی گر؛ افزایش تصدی گری دستگاه قضایی یک نقیصه است.

«هادی هاشمیان» با بیان اینکه «باید ورودی پرونده ها به دادگستری کاهش یابد» افزود: هرچه آگاهی و اطلاعات حقوقی مردم افزایش یابد و آنها به حقوق و تکالیف خود آگاه تر شوند بسیاری از دعاوی کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به سخنان ریاست قوه قضاییه مبنی بر اینکه «نمی توانیم نسبت به سلامت کانون وکلا بی تفاوت باشیم»، اظهار کرد: تأثیرگذاری وکیل در یک پرونده، کمتر از تأثیرگذاری قاضی نیست.

«هاشمیان» ضمن تأکید بر نظارت بیشتر کانون وکلای دادگستری بر عملکرد وکلا، گفت: وقتی عنوانِ وکیل رسمی دادگستری مطرح می شود، می طلبد تا برای دادگستری و رسمی بودن وکیل حساس باشیم.

رییس کل دادگستری گلستان عنوان کرد: انتظار داریم کانون وکلا انتقادها و حتی اعتراض های خود نسبت به قضات، ضابطین و پرسنل دستگاه قضایی را در صورت مشاهده به این دستگاه انتقال دهد.

از طرح های وکلا در پیشگیری از وقوع جرم استقبال می کنیم

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، وکالت را بخشی از بدنه دستگاه قضایی برشمرد و با تأکید بر تعامل بیشتر دستگاه قضا و کانون وکلای استان اظهار داشت: در حرفه قضاوت و وکالت اگر به بخش مادیات بیش از بقیه جوانب توجه شود این حرفه ها تبدیل به یک شغل خواهد شد و آسیب خواهد دید.

حجت الاسلام «سیدرضا سیدحسینی» افزود: ما معتقدیم شأن وکلا باید در دستگاه قضا حفظ شود، همچنین انتظار داریم وکلا نیز با لوایح علمی خود شأن قضات بویژه قضات جوان را حفظ کنند.

دادستان مرکز استان گلستان با بیان اینکه «یک قاضی باید از حضور یک وکیل در پرونده خوشحال باشد»، تصریح کرد: از برنامه ها و طرح های وکلا در پیشگیری از وقوع جرم استقبال می کنیم.


گفتنی است، در این نشست به برخی مشکلات وکالت در عمل، آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، وکلای تبصره ماده ۴۸ ، اسناد عادی و رسمی، راه اندازی مرکز داوری کانون وکلا در آینده ای نزدیک، فعالیت تعداد زیادی از وکلا جهت اداره کانون و… اشاره شد و حاضرین نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
همچنین بر لزوم حل ریشه ای مشکلات جهت کاستن تعداد پرونده ها، حضور وکلا در نقد آرای قضایی، ارائه لوایح وکلا به صورت الکترونیک، اعلام همکاری های علمی دوجانبه، تشکیل کمیته طرفین، لزوم منظم بودن جلسات، ایجاد فضای گفت و گو بین دستگاه قضا و کانون وکلا تأکید شد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.