اخبار کانون | 10 نوامبر، 2020

نشست اعضای هیأت مدیره کانون وکلای گلستان و نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، روز شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۷ در محل کانون وکلا برگزار شد.

در این نشست رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «نمایندگان مجلس وکلای عام و وکلای دادگستری وکلای خاص مردم هستند» اظهار داشت: در کانون وکلا که نهاد مدنی مستقل و ریشه دار می باشد آنچه حائزاهمیت بوده موضوع حق است بنابراین وکیل باید استقلال داشته باشد تا حقوق موکل تضییع نشود. از این رو، انتظار ما از قانونگذار این است که برای حفظ حقوق شهروندان از کنار استقلال نهاد وکالت به راحتی عبور نکند.

«رضا سلیمانی» با اشاره به خدمات کانون وکلا به جامعه، از مشاوره رایگان وکلای دادگستری این استان در محل کانون، زندان و دادسرا و معرفی وکلای تسخیری در پرونده های کیفری گفت و افزود: در سال گذشته حدود یکهزار وکیل دادگستری این استان در پرونده های کیفری به صورت رایگان از حقوق متهمان دفاع کردند و علی رغم وجود قانون پرداخت هزینه های وکالت تسخیری از سوی دولت، هیچگونه حمایتی از وکلای تسخیری در کشور ما صورت نمی گیرد.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان، وجود نهاد موازی کانون وکلا، اتهام انحصارگرایی به نهاد وکالت، افزایش بی رویه دانشکده های حقوق در کشور و تنزل شدید دانش حقوقی فارغ التحصیلان حقوق، و همچنین ارایه ی طرح های غیرکارشناسانه به مجلس را ازجمله مشکلات عمده نهاد وکالت برشمرد و با اشاره به طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، بیان کرد: تصویب چنین طرح های اغواکننده و غیرکارشناسانه اگرچه ممکن است در بدو امر عده ای را خوشحال کند اما عواقب آن دامن شهروندان را خواهد گرفت و موجبات تضییع بیشتر حقوق آنان را فراهم خواهد کرد.

«سلیمانی» تصریح کرد: انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که برای این طرح و طرح هایی که به حقوق مردم برمی گردد حتماً از نظرات کارشناسی جامعه وکالت استفاده شود.

اجرای عدالت سخت است

در این نشست نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرموده امام علی (ع) عنوان کرد: دوام و قوام یک جامعه به عدالت است و اجرای عدالت کار سختی است از این رو حرکت وکلا با توجه به نقشی که در اجرای عدالت دارند حرکت بر لبه ی تیز شمشیر است.

دکتر «غلامرضا منتظری» افزود: نقاط مشترک بین وکلا و نمایندگان مجلس می طلبد تا تعامل بین آنها نیز افزایش یابد.

وی با استقبال از حضور کارشناسانه وکلا در کنار نمایندگان مجلس، بیان کرد: وکلا و حقوقدانان در مسیر کار با قوانین مزاحم و ناکارآمد روبرو می شوند از این رو در راستای بهینه سازی قوانین و طرح های جدید مجلس وکلا می توانند در کنار نمایندگان نقش آفرین باشند.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل کمیسیون های تخصصی مجلس در دفتر این نمایندگی، گفت: یکی از این کمیسیون های تشکیل شده، کمیسیون حقوقی است و این دفتر نمایندگی آمادگی دارد تا از حضور و نگاه کارشناسانه وکلا و حقوقدانان صاحب نظر استفاده نماید.

دکتر «منتظری» عنوان کرد: یک نماینده مجلس به جای سروصدا و هیاهو، باید دارای اقتدار علمی باشد و این امر بدون استفاده از تجارب و دانش متخصصان امکانپذیر نمی باشد.

طرح های مجلس نباید به نظم عمومی جامعه خلل وارد کند

در این جلسه عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان نیز با بیان اینکه «استقلال جوهره ذاتی نهاد وکالت است» گفت: متأسفانه برخی از طرح های مجلس با موضوع وکالت، در صورت تصویب فقط برای جامعه وکالت نگرانی ایجاد نمی کند؛ نگرانی و دغدغه ما از آن است که چنین طرح هایی می تواند به نظم عمومی جامعه خلل وارد کند.

دکتر «علی طالع زاری» تصریح کرد: نهاد وکالت جایی نیست که در آن به هر بهانه ای دنبال اشتغال باشیم. صرف داشتن پروانه وکالت نمی تواند به منزله ی ایجاد اشتغال باشد؛ وقتی به نام اشتغال و بدون کارشناسی تعداد وکلا افزایش یابد افرادی وارد بازار کار وکالت خواهند شد که صلاحیت علمی و عملی را نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: افزایش وکیل بیکار در جامعه، دلالی و فساد می آورد و این نگران کننده است.

وضع قانون با درنظر گرفتن نیازهای حقوقی جامعه باشد

همچنین «مصطفی ابراهیم نژاد» وکیل دادگستری عضو کانون وکلای گلستان نیز در این جلسه با بیان اینکه « تنها مرجع صلاحیت دار وضع قانون برای کانون های وکلای دادگستری، مجلس شورای اسلامی است» عنوان کرد: وضع قانون باید با درنظر گرفتن نیازهای حقوقی جامعه و ظرفیت های موجود کانون های وکلا و نظام قضایی کشور باشد.

وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس به عنوان وکلای ملت باید بر اساس منافع و مصالح ملی و شهروندان درخصوص مسایل کلان ملی اتخاذ تصمیم نموده و این تصمیم گیری ها نباید بر پایه اختلافات حزبی و گروهی و برای تضعیف جریان های رقیب باشد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.