اخبار کانون، کارآموزی و اختبار | 05 مارس، 2016

دهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان و جشن استقلال کانون وکلای دادگستری روز پنجشنبه 13 اسفندماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

MG_0171-768x512

با حضور دکتر سیدمحمد هاشمی برگزار شد؛

دهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان و جشن استقلال کانون وکلای دادگستری در گرگان

دهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان و جشن استقلال کانون وکلای دادگستری روز پنجشنبه 13 اسفندماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دکتر «سیدمحمد هاشمی» حقوقدان برجسته کشور و مولف کتاب ماندگار «حقوق اساسی و ساختارهای سیاسی»، «هادی هاشمیان» رییس کل دادگستری گلستان، «محمود ربیعی» معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری، جمعی از قضات دادگستری، وکلای استان، کارآموزان و اصحاب رسانه برگزار شد، رییس کانون وکلای دادگستری گلستان، این نهاد را یکی از نماد های عدالت گستری و پویایی جامعه دانست.

12

اگر جایگاه وکیل مخدوش شود مردم متضرر خواهند شد

«صادق ریاضی» خطاب به وکلای جوان گفت: آنچه امروز بدان مفتخر می شوید تنها یک نام یا عنوان موسوم به «وکیل پایه یک دادگستری» نیست بلکه رسالت عظیمی است که بر شانه هایتان سنگینی می کند و آن، وظیفه ی تظلم خواهی و دفاع از حق و راستی است که بدان سوگند می خورید و شرافت تان را در گرو آن می نهید.

او در خصوص کانون وکلا اظهار کرد: کانون وکلای دادگستری، نهادی است مستقل که به موجب قانون پای به عرصه وجود نهاده است. فلسفه ی این استقلال، همان حکمتی است که ما را به این جشن آورده؛ یعنی تن ندادن به فشارها و مداخلات ناروا و رهایی از زدوبندهای نامشروع و تکیه بر قانون و شرافت.

«ریاضی» تصریح کرد: وکیل دادگستری به هیچ کس و هیچ چیز مدیون و متعهد نیست، مگر وجدان خویش و قانون.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «نخستین و مهلک ترین ضربه به وکیل دادگستری، می تواند از سوی خود او باشد»، بیان داشت: ارتکاب رفتاری نامناسب و خلاف اخلاق و قانون، روابط ناسالم و دستان و چشمان آلوده پیش از هر چیز بنیان قداست وکالت را فرو می پاشد بنابراین ما به غیر از مسئولیتی گسترده در مقابل جامعه و قانون می بایست مراقب خود و رفتارهایمان باشیم.

او افزود: دادگستری خانه ما، قضات همکاران ما و دستگاه قضایی همسنگران مان هستند. داد به دست نخواهد آمد مگر آنکه در جبهه ای مقتدر و بالنده به روی دشمن هستی و انسانیت یعنی ظلم و بی عدالتی بتازیم.

«ریاضی» با اشاره به این نکته که، «وکیل، بی دادگستری مستقل و دادگستری بی وکیل مستقل تأمین کننده عدالت نخواهند بود»، گفت: بنابراین اگر جایگاه و حرمت و منزلت وکیل مخدوش شود آنکه متضرر اصلی خواهد بود و بیشترین رنج را بر دوش خواهد کشید، مردم خواهند بود.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان خطاب به با بیان اینکه «نخستین قاضی پیش از آغاز دادرسی، خود شما هستید»، تأکید کرد: وجدانتان قضاتی نامرئی اند که شما را از عدم رعایت انصاف، کج بینی، کینه ورزی و دعاوی واهی و بی ثمر باز می دارند، در حفظ و پرورش چنین دادرسانی بکوشید و آگاه باشید که با مراقبت از خود و احساس مسئولیت نسبت به مردم و افزودن بر دانش حقوقی و معلومات اجتماعی و انسانی می توانید در گروه نام آورانی قرار بگیرید که یادتان بر صحیفه روزگار باقی بماند.

_MG_0034

سیستم قضایی کشور نیازمند وکلای خبره است

رئیس کل دادگستری گلستان نیز با بیان اینکه «وکلا بخشی از خانواده بزرگ قضایی کشور هستند»، گفت: وکلا دارای جایگاه و منزلت ویژه‌ای هستند و سیستم قضایی کشور نیازمند وکلای خبره و احیای فرهنگ وکالت است.
«هادی هاشمیان» افزود: حضور وکیل در همه مقاطع و سطوح مغتنم است و خیال قاضی برای هر پرونده‌ای که وکیل منصف داشته باشد راحت است.

او در بخشی دیگر از سخنانش، اظهار کرد: متأسفانه در استان گلستان پرونده‌های قضایی زیادی داریم و در حالی‌که میانگین کشوری برای هر ۱۰۰ هزار نفر در ماه ۴۰۰ پرونده است در گلستان این رقم به ۵۳۰ پرونده می‌رسد.

«هاشمیان»، خواستار تلاش وکلا برای کنترل ورودی‌ پرونده‌ها شد و بیان کرد: در ۱۱ ماهه امسال چهار هزار و ۱۵۰ پرونده طلاق در دادگستری استان گلستان رسیدگی و منجر به طلاق شد.

_MG_0119

استقلال، امنیت شغلی وکلای دادگستری است

دکتر «سیدمحمد هاشمی» در این مراسم با بیان اینکه «استقلال، امنیت شغلی وکلای دادگستری است»، گفت: وجود وکیل در دادگاه و دادسرا باید به گونه ای باشد که اصحاب دعوی از برکت توانمندی و اخلاق وکیل و استقلالی که دارد، حق خود را بگیرند.

وی لازمه استقلال کانون وکلا را استقلال فردی و استقلال جمعی وکلا دانست و افزود: کانون وکلا زمانی نهادی مدنی است که کسانی با یک فکر و اندیشه همراه شده و این نهاد را تشکیل دهند.

او افزود: امنیت شغلی وکیل از ضروریاتی است که در آن آزادی بیان و مسئولیت در انجام کار از نکات قابل توجه بوده و در هر حال استقلال نهادی و وجودی وکلا را نباید نادیده گرفت.

دکتر «هاشمی» گفت: کسانی که متصدی امور و حل و فصل مسائل جامعه هستند باید عدالت گرا باشند، بنابراین باید عدالت قضایی را مبنای امور قرار دهیم.

عضو شورای عالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی همچنین در خصوص عدالت قضایی یادآور شد: امنیت یکی از ضروریات زندگی اجتماعی است و انسان از برکت امنیتی که دارد باید بتواند استدلال خود را به کار بیندازد و اطمینان خاطر داشته باشد که انسان بودنش مورد تعرض و تجاوز قرار نگیرد.

هیچ مقامی حق ندارد آزادی های مشروع را حتی با وضع قانون سلب کند

دکتر «هاشمی» اذعان کرد: گاهی تعلقات خاطر مادی و تمایلات شخصی این شغل را تحت الشعاع پاره ای از مسایل قرار می دهد که خوشایند نیست.

عضو شورای عالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی در خصوص لایحه قضایی کانون وکلا، یادآور شد: احترام وکیل و آزادی و استقلال او در قانون نیز مورد توجه است و نمی توان این استقلال را نادیده گرفت. خوشبختانه قانون اساسی ما نیز می گوید هیچ مقامی حق ندارد آزادی های مشروع را حتی با وضع قانون سلب کند.

او با بیان اینکه «وکالت و قضاوت دو بال عدالت هستند»، بیان کرد: وکیل در قوه قضائیه نقش دارد اما تابع متزلزل قوه قضائیه نیست بلکه باید با اعتمادبنفس و ابتکار عمل در دادخواهی مداخله نماید.

_MG_9964

داشتن استقلال به معنای زیاده خواهی یا مقابله نیست

در این مراسم همچنین «حمیدرضا مومن» عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان گفت: داشتن استقلال به معنای زیاده خواهی یا مقابله نبوده و نخواهد بود بلکه استقلال لازمه برقراری عدالت است.

او افزود: استقلال وکیل درواقع تضمین کننده عدالت آحاد مردمی است که برای حل مشکلات و معضلات قانونی خود به وکیل مراجعه می کنند بنابراین اگر وکیل مستقل نداشته باشیم محتمل است مصلحت فردی وکیل بر مصلحت موکل ترجیح داده شود.

_MG_0187

گفتنی است، در این مراسم که با اجرای موسیقی و پخش کلیپ همراه بود با اجرای آیین تحلیف، تعداد 47 کارآموز وکالت به جمع وکلای پایه یک گلستان افزوده شدند. استان گلستان در حال حاضر 481 وکیل پایه یک دادگستری دارد.
«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.