عمومی | 15 دسامبر، 2015

جمعی از وکلای دادگستری عصر دوشنبه با حضور در نشستی در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در تهران ضمن قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد و محکوم کردن اعمال تروریستی و ضدانسانی بر وجود یک حقوق واحد برای نوع بشر در سراسر عالم هستی تاکید کردند.

hoghghe bashar

به گزارش ایرنا، این حقوقدانان با محکوم کردن اعمال تروریستی درهر نقطه ای از جهان گفتند که نباید میان کشته شدگان بر اثر اعمال تروریستی در اروپا و آمریکا با سایر کشورهای جهان تفاوت قائل شد.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) به عنوان یکی از سخنرانان این نشست حقوقی با بیان اینکه یک نوع حقوق بشر بیشتر وجود ندارد، گفت: اتفاقاتی که در کشور فرانسه رخ داد بسیار باعث تاسف است، اما گویا آثاری که بر جا گذاشته بسیار متفاوت تر از وقتی است که 200 هزار سوریه ای کشته می شوند.

بهمن کشاورز گفت: یکی از بحث هایی که همیشه وجود داشته این بوده است که ما یک نوع حقوق بشر بیشتر نداریم اما در این اواخر دیده ها و شنیده ها به شدت ذهن را به این سمت می برد که گویا انواعی از بشر و حقوق بشر وجود دارد.

وی با اشاره به حوادث اخیر پاریس، گفت: اتفاقاتی که در کشور فرانسه رخ داد بسیار باعث تاسف است اما گویا آثاری که بر جا گذاشته بسیار متفاوت تر از وقتی است که 200 هزار شهروند سوری از بین می روند و این چیزی است که همیشه وجود داشته است.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری(اسکودا) خاطرنشان کرد: دادرسی منصفانه با رعایت حقوق دفاع ممکن است که این موضوع در قوانین داخلی ما رعایت شده باشد چرا که ما در سال 1352 میثاقین مربوط به این موضوع را پذیرفته ایم.

کشاورز تصریح کرد: روزی برای ما آرزو بود که آیا چنین اتفاقی می افتد که به متهمی گفته شود حق دارد سکوت کند و امتیازات قضایی برای او در نظر گرفته شود؟ حال می بینیم خوشبختانه قانون آیین دادرسی کیفری جدید این امکان را به وجود آورده است. البته صرف نظر از اشکالاتی که قانون دارد از باب حق دفاع دارای نکات بسیار مثبتی است.

وی با اشاره به تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: تبصره ماده 48 این قانون خطی میان مباشران حق دفاع کشیده است که البته این موضوع مورد اعتراض ما بوده است اما باز هم باید گفت که قانون آیین دادرسی کیفری در مجموع قدمی برداشته است که بسیار حایز اهمیت است و امیدواریم که در حیطه عمل نیز به خوبی پیش برود.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری گفت: بارها برای رفع نقایص موجود در تبصره ماده 48 پیشنهادهایی ارائه شده و امیدواریم که این نقیصه هم رفع شود.

**مصفا : حقوق بشر سیاسی نیست

نسرین مصفا عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: حقوق بشر سیاسی نیست اما در بستر سیاست شکل گرفته و مورد تفسیر قرار می گیرد.

وی افزود: جنبش بین المللی حقوق بشر برغم تمامی انتقادات، دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه حمایت از حقوق بشر داشته است و در واقع حقوق بشر از زندگی عملی و واقعی مردم فاصله زیادی دارد.

وی ادامه داد: ادبیاتی که بعد از تدوین اعلامیه حقوق بشر رواج یافت بسیار خوشبینانه بود اما واقعیت این نیست زیرا بحران های انسانی در برخی از مناطق مانند آفریقا وجود دارد که این موضوع را به چالش می کشد. در واقع حقوق بشر تحت سه فشار مهم حقوقی، اخلاقی و سیاسی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: یکی از موارد بسیار مهمی که در مساله فشار اخلاقی وجود دارد مساله گستردگی فقر است که در برخی نقاط جهان وجود دارد. حدود یک میلیارد نفر در جهان شب ها سرهای خود را گرسنه بر زمین می گذارند و این یک چالش برای حقوق بشر محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دستاوردها بدون داشتن امکانات مالی امکان پذیر نیست زیرا زمانی که جرمی اتفاق می افتد مردم فقیر اولین افرادی هستند که در مظان اتهام قرار می گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در رابطه با فشار سیاسی گفت: حقوق بشر سیاسی نیست اما در بستر سیاست شکل گرفته و مورد تفسیر قرار می گیرد و سپس از آن استفاده می شود.

وی ادامه داد:سیاست همیشه فشار مضاعفی رانسبت به حقوق بشر داشته است و همین امر باعث به وجود آمدن چالش هایی شده است.

مصفا تصریح کرد: جهان شمولی حقوق بشرعلی رغم تمام مسائل مورد چالش قرار می گیرد. علاوه بر این موارد تردیدهای دیگری نیز وجود دارد که یکی از آن ها تکرار خشونت و روایت خشونت است که هر روز توسط رسانه های مختلف دنبال می شود. بنابراین تکرار خشونت می تواند عاملی برای نقض حقوق بشر باشد.

لقمان ستوده نیز از دیگر وکلای دادگستری بود که در دفاع از برابری حقوق انسان ها مطالبی بیان کرد.

وی نیز ضمن مردود شمردن تبعیض بین انسانها گفت: همه انسانها از حقوق یکسان برخوردارند و نباید میان آنان تبعیض قایل شد.

این فعال حقوق بشری اهل سنت در بخشی از سخنانش از آنچه که رسانه ملی خود را به گفته او متکلم وحده می داند و در برخی برنامه هایش قومیت ها و یا اقلیت های دینی را بدون نظر گرفتن حق دفاع از خود مورد نقد قرار می دهد، ابراز تاسف کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.