عمومی | 18 دسامبر، 2015

با توجه به سابقه پنج ساله معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه می توان گفت در حال حاضر جامعه با ادبیات پیشگیری از وقوع جرم آشناست و دولتمردان، قانونگذاران و مجریان حساسیت ویژه ای به مباحث و مسائل پیشگیری پیدا کرده اند.
13940718173928446271954

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه:

پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یک اولویت در جامعه مطرح است

الفت با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یک اولویت در جامعه مطرح است، گفت: امروز کمتر مسئولی در دستگاهها، سازمانها پیدا می شود که به امر پیشگیری توجه نکند.

به گزارش خبرگزاری میزان، آیین اختتامیه همایش ملی «نگاهی نو به: شهرسازی، امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری» در سالن همایش مجتمع رفاهی پتروشیمی تبریز برگزار شد.

در این مراسم معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ضمن تشکر از مسئولین و دست اندرکاران همایش گفت: با توجه به سابقه پنج ساله معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه می توان گفت در حال حاضر جامعه با ادبیات پیشگیری از وقوع جرم آشناست و دولتمردان، قانونگذاران و مجریان حساسیت ویژه ای به مباحث و مسائل پیشگیری پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: قانونگذاران تلاش دارند در تمام امور تقنینی، بسته های پیشگیرانه را همراه قوانین مدوّن به جامعه و مجریان ارائه دهند. امروز کمتر مسئولی در دستگاهها، سازمانها پیدا می شود که به امر پیشگیری توجه نکند و پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یک اولویّت در جامعه مطرح بوده و یکی از انتظارات و توقّعات مهم و اساسی جامعه است.

محمدباقر الفت روشن کردن معابر، بکار بردن روشنایی در معماری و حذف زمینها، مکانها و ساختمانهای مخروبه رها شده را از جمله اقدامات پیشگیرانه عنوان نموده و ادامه داد: در تعریف جرم بعنوان یک پدیده اجتماعی و تصوّر رفتار مجرمانه ارکان متعددی متصوّر است، مثل: جرم، مجرم، بزهدیده، زمان وقوع جرم و مکان ارتکاب جرم؛ موضوع مطرح در این همایش برگرفته از مباحث «مکان ارتکاب جرم» است. مکان وقوع جرم می تواند بعنوان محل تحریک مجرمان و خاطیان و برهم زنندگان امنیت شهری متصوّر شود. به عبارت دیگر، ترسیم امکنه شهری می تواند ضریب وقوع جرم را بالا ببرد و به رفتار مجرمانه وسعت و عمق دهد و افراد زیادی را تحریک به ارتکاب جرم نموده و بزهدیدگان را متنوّع و متعدد تعریف کند.

وی همکاری تمام مدیران شهرها و استانها در امر پیشگیری از وقوع جرم را خواستار شد و افزود: برگزاری چنین همایشی نشان می دهد که همدلی و همزبانی بین مسئولین کلانشهر تبریز در همه امور خصوصاً پیشگیری از وقوع جرم و تأمین امنیت شهری وجود دارد. لذا تمام برنامه ها باید به سمتی رود که افراد جداشده از خانواده و جامعه، بازاجتماعی شده و به آغوش خانواده بازگردند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.