عمومی | 11 مارس، 2016

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه برخی قضات برای رهایی ازپرونده ها اقدام به صدور مجازات حبس می کنند، گفت: باید از ظرفیت های دیگر قانون نیز برای مجازات متهمان استفاده کرد.
68214_Orig
.

ابوترابی مطرح کرد؛

برخی قضات برای رهایی ازپرونده ها اقدام به صدور مجازات حبس می کنند/ ضرورت استفاده از ظرفیت های دیگر قانون برای مجازات

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه برخی قضات برای رهایی ازپرونده ها اقدام به صدور مجازات حبس می کنند، گفت: باید از ظرفیت های دیگر قانون نیز برای مجازات متهمان استفاده کرد.

ابوالفضل ابوترابی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص صحبت های سخنگوی قوه قضاییه مبنی براینکه  بسترهای لازم برای اجرای قانون مجازات های جایگزین حبس فراهم نیست، گفت: متاسفانه درمحاکم قضایی قضات برای بررسی پرونده ها در مدت زمان کوتاه اقدام به صدور حکم مجازات حبس می کنند این درحالی است که باید ازظرفیت های دیگر قانون نیز استفاده کرد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر درنظر گرفتن مجازات های جایگزین جبس برای کاهش تعداد زندانیان، افزود: در این زمینه به قاضی اجازه داده شده تا از ظرفیت های دیگر قانون از جمله مجازات جایگزین حبس مانند مسائل تکمیلی، تربیتی و جزای نقدی استفاده کند اما متاسفانه به لحاظ فرهنگی که حاکم بر دستگاه قضایی است برخی قضات اقدام به صدورحکم حبس کرده و پرونده را مختومه اعلام می کنند.

وی با تاکید براینکه برخی قضات به دلیل رهایی از ورودی بسیارپرونده ها به محاکم قضایی اقدام به صدورمجازات حبس می کنند، تصریح کرد: متاسفانه راحت ترین راه ممکن برای خلاصی از پرونده ها و اتمام بررسی آنها ازسوی قاضی صدور حکم حبس است، بنابراین وجودچنین معضل فرهنگی دردستگاه قضایی استفاده از مجازات جایگزین حبس را با مشکل روبه رو کرده است.

ابوترابی با بیان اینکه درخصوص استفاده ازمجازات جایگزین حبس ضعف قانونی وجود ندارد، گفت: متاسفانه مشکلی از جهت تفکر میان برخی قضات وجود دارد مبنی براینکه هیچ راه چاره ای جز درنظرگرفتن مجازات حبس وجود ندارد، البته دراین خصوص کمبودهایی در قانون مجازات اسلامی وجود دارد که باید اصلاح شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه می توان از ظرفیت های بهتری برای مجازات های جایگزین حبس استفاده کرد، گفت: یکی از این مجازات های جایگزین ارائه خدمات عمومی به مردم در فضای سبز و شستو شوی معابر از سوی متهم است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سخنگوی قوه قضاییه درنشست خبری از آماده نبودن دستگاه‌های پذیرنده متهمان درباره استفاده از مجازات جایگزین حبس خبرداد و گفت: درخصوص مجازات‌های جایگزین حبس باید زمینه اجرایی این مجازات‌ها در دستگاه‌های پذیرنده وجود داشته باشد و زمینه پذیرش این افراد در این دستگاه باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.