عمومی | 03 سپتامبر، 2016

براساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغ‌های قضایی باشد. افراد باید برای ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه و رمز حساب به دفاتر خدمات قضائی در شهرستان شیراز یا دادسراها در سراسر استان، مراجعه کنند.

123

اجرای مرحله پایلوت طرح ابلاغ الکترونیکی در استان فارس از صبح شنبه 13 شهریور رسما آغاز شد.

به گزارش ایسنا، رئیس کل دادگستری استان فارس، در حاشیه آغاز مرحله پایلوت طرح ابلاغ الکترونیکی در یک کنفرانس خبری گفت: این طرح برای اولین بار و در دو استان فارس و قزوین اجرایی شده است.

علی القاصی‌مهر با اشاره به تصحیح قانون آئین دادرسی کیفری در سال 92، گفت: براساس ماده 175 قانون دادرسی، استفاده از سامانه‌های ارتباطی جدید اعم از تلفن همراه، اینترنت و اینترانت برای انجام اقدامات فرآیند دادرسی و پیگیری‌های آن، بلامانع اعلام شده است.

وی با بیان اینکه اجرایی شدن این قانون براساس تبصره ذیل ماده 175 نیازمند تدوین دستورالعمل اجرایی توسط وزارت دادگستری و تایید رئیس قوه قضائیه بود، گفت: این روند انجام شده و از امروز رسما طرح ابلاغ الکترونیک در فارس و قزوین اجرایی شده است.

القاصی اعتقاد دارد که اجرای این طرح بسترساز تحولی مهم در روند فرایند دادرسی خواهد بود زیرا از این پس تمام اقدامات از طرح دعوی تا پیگیری‌های قضایی و ابلاغ‌ها، از طریق بسترهای الکترونیکی فراهم شده انجام می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: این طرح برای دو ماه و به شکل پایلوت در فارس و قزوین اجرا می‌شود و پس از آن سراسر کشور به طرح می‌پیوندند.

وی در بیان اهداف طرح، گفت: کاهش زمان اطاله دادرسی، حفظ حریم شخصی افراد، کاهش هزینه‌های پستی، کاهش مراجعات به دادسراها، جلوگیری از لغزش‌های احتمالی در روند دادرسی و ابلاغ احکام و … از اهداف این طرح است.

القاصی با بیان اینکه براساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغ‌های قضایی باشد، گفت: افراد باید برای ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه و رمز حساب به دفاتر خدمات قضائی در شهرستان شیراز یا دادسراها در سراسر استان، مراجعه کنند.

رئیس کل دادگستری با یادآوری اینکه، ثبت‌نام در این طرح برای تمام وکلا و کارشناسان دادگستری الزامی است، گفت: دو هفته اول برای مراجعه وکلا و کارشناسان دادگستری تعیین شده و پس از آن تمام افراد می‌توانند نسبت به مراجعه به دفاتر خدمات قضائی یا دادسراها و بازکردن حساب کاربری اقدام کنند.

القاصی با تصریح اینکه تمام افراد ولو اینکه هیچ پرونده‌ای در دستگاه قضایی نداشته باشند، می‌توانند این حساب کاربری را ایجاد کنند، گفت: بعد از 2 ماه، این طرح در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

رئیس کل دادگستری فارس تاکید کرد که در این مرحله اشخاص حقوقی نیاز به ثبت‌نام و دریافت شناسه کاربری ندارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.