عمومی | 01 اکتبر، 2016

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه استفاده از مجازات جایگزین حبس تعداد زندانیان را حداقل به یک سوم کاهش می دهد، گفت: مسئولان سازمان زندان ها قضات را با شرایط زندان‌ها آشنا کنند.
147
پورمختار:
استفاده از مجازات جایگزین حبس تعداد زندانیان را به یک سوم کاهش می‌دهد

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خبرگززاری خانه ملت، درخصوص ضرورت کاهش تعداد زندانیان، گفت: بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه بابی در جهت اجرای اقدامات موثر از سوی قضات و مسئولان سازمان زندان ها برای جلوگیری از ورود افراد به زندان ها و کاهش آمار زندانیان است، البته ضرورت دارد قضات و مسئولان سازمان زندان ها با تفاهم و رایزنی شرایط تطبیق زندانیان با دستور العمل رییس قوه قضاییه مبنی بر ساماندهی زندان ها و کاهش آمار کیفری زندان ها را درنظر بگیرند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دادستان کل نظارت بر اجرای بخشنامه رییس قوه قضاییه را برعهده دارد، افزود: با تضمین های درنظرگرفته شده برای قضات در این بخشنامه می توان انتظار اجرای دقیق آن را داشت، زیرا درصورت عدم توجه به اجرا شخص قاضی باید پاسخ های لازم را داده و حتی محکومیت هایی را به دلیل عدم اجرای بخشنامه تحمل کند.

وی با بیان اینکه انتظار می رود که این بخشنامه هرچه سریعتر به دلیل حجم انبوه زندانیان در واحدهای قضایی در همه نقاط کشور اجرایی و عملیاتی شود، تصریح کرد: اجرای بخشنامه مجازات جایگزین حبس برای بخشی از زندانیان الزامی است و قضات مکلف هستند براساس قوانین موجود درآیین دادرسی کیفری، برای موارد خاص از اتهام اقدام به استفاده از مجازات حبس کنند؛ بنابراین اجرای موارد این چنینی الزام است و تخلف از آن مستوجب مسئولیت خواهد بود.

پورمختار با تاکید براینکه مبنای کلی قانون استفاده از مجازات جایگزین حبس برای همه متهمان است، گفت: تنها درمواردی نمی توان از این مجازات ها استفاده کرد که حداقل مجازات درقانون برای فرد متهم حبس درنظرگرفته شده باشد، بنابراین در این شرایط از مجازات دیگری نمی توان استفاده کرد؛ البته برای شرایط این چنینی هم می توان از تبدیل مجازات استفاده کرد، به عنوان مثال اگر گفته شده که ازمجازات حبس برای حداقل 6 ماه استفاده شود با توجه به شرایط جرم، مجرم و میزان سابقه می توان آن را به جریمه نقدی تبدیل کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه قضات به بحث استفاده از مجازات جایگزین حبس با هدف کاهش تعداد زندانیان توجه کنند، افزود: به طورحتم با کاهش تعداد زندانیان بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی حل خواهد شد و با استفاده از مجازات جاگزین حبس حداقل یک سوم از آمار زندانیان کاهش پیدا می کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر به شرایط زندان ها و زندانیان به شکل واقع نگاه شود دراجرای قانون استفاده از مجازات جایگزین حبس هیچ تعللی باقی نمی ماند، البته پیشنهاد می شود که مسئولان سازمان زندان ها قضات را از نزدیک با شرایط زندان ها آشنا کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس دستگاه قضا درجلسه مسئولان عالی قاضی در خصوص ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان، خطاب به روسای دادگستری ها و دادستان ها بر لزوم اجرای هر چه سریعتر این دستورالعمل تاکید کرد و گفت: این تعداد زندانی زیبنده جمهوری اسلامی نیست البته باید از افراط و تفریط هم اجتناب کرد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: اجرای این دستورالعمل موجب ارتقای سطح امنیت اجتماعی و کاهش جمعیت کیفری خواهد شد.

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.