عمومی | 01 نوامبر، 2016

خدائیان چگینی معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: باید نه تنها موجب دسترسی مردم به وکیل بلکه امکان انجام وظیفه درست وکیل فراهم شود. اقدام ناصواب فرد یا گروه اندک نباید به حساب کل حرفه گذاشته بشود در عین حال باید بودجه ای برای تامین خدمات معاضدتی و تسخیری پیش بینی شود.

172

در نشست کارشناسی لایحه جامع وکالت عنوان شد:

دولتها موظف به ایجاد شرایط دفاع آزادانه وکلا از موکلان هستند

نشست هم اندیشی بررسي لایحه جامع وکالت با حضور مسئولاني از قوه قضاييه، شوراي نگهبان، كانون وكلا، نمايندگان مجلس و برخي از اساتيد دانشگاه و كارشناسان حقوقي در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خدائیان چگینی معاون حقوقی قوه قضاییه در اين نشست با بيان اينكه نقد لایحه جامع وکالت باید با توجه به نقاط قوت و ضعف آن انجام گیرد گفت: باید نه تنها موجب دسترسی مردم به وکیل بلکه امکان انجام وظیفه درست وکیل فراهم شود. اقدام ناصواب فرد یا گروه اندک نباید به حساب کل حرفه گذاشته بشود در عین حال باید بودجه ای برای تامین خدمات معاضدتی و تسخیری پیش بینی شود.

ابراهیمیان عضو شورای نگهبان نيز در اين نشست بر لزوم نگاه کارشناسانه و بدون جهت گیری به لایحه جامع وكالت تاكيد كرد.

همچنين دکتر صادقی نماینده مردم تهران در مجلس با بر لزوم به روز شدن لایحه جامع وکالت اشاره و افزود: نگرشهای حقوقی باید با اصول حقوق عمومی و اساسی منطبق شود و لایحه جامع وکالت روزآمد شود.

فتحی نماینده مردم تهران در مجلس نيز در اين نشست با بيان اينكه لایحه جامع در قسمتهایی که جنبه حاکمیتی دارد باید از طریق قانونگذاری در مجلس تدوین شود اما در قسمتهایی که صرفا جنبه صنفی دارد اصولا دخالت مجلس بی مورد است گفت: کانونهای وکلا باید بتوانند این موارد را با اختیار تفویضی قانونی در قالب آئین نامه یا اساسنامه تدوین و اجرا کنند و خود به تدبیر امورشان بپردازند. وی اضافه کرد عدم دخالت در امر کلان قانونگذاری ضعفی است که دامنگیر جامعه وکالت کشور شده است و باید مرتفع شود.

همچنين در اين نشست دکتر حسین آبادی، رئیس کانون وکلای مرکز تفاوتهای نظارت و دخالت را برشمرد و با ذکر مثالهایی ثابت کرد که در قانون اولیه استقلال کانون وکلا نظارت به قوی ترین وجه وجود داشته و در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت تبدیل به دخالت شده است.

مرتضی شهبازی نیا، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس در اين نشست با تاكيد بر اينكه نظام قضائی باید در برابر مداخلات نادرست فارغ از فشارهای بیرونی و درونی عمل کندافزود: نظام قضايي بايد ترتیبی بدهد که خدمات حقوقی حرفه ای در اختیار همگان قرار گیرد و این مقدمه واجب حقوق شهروندی است که جز با استقلال وکالت و وکیل تحقق نخواهد یافت.

داوودی با تصریح به اینکه در صورت مخدوش شدن استقلال کانون وکلا عضویت ایران در کانون بین المللی وکلا زیر سوال می رود اظهار داشت استقلال کانون وکلا و خودگردانی مالی آن موجب ارتقاء سطح آموزش و مدنیت شده است.

اسلامی پناه وکیل دادگستری، استاد دانشگاه تهران و نماینده دوره هشتم مجلس با اشاره به مبانی فقهی لزوم استقلال وکیل نظریه حاکمیتی بودن وکالت در دعاوی را رد کرد و استقلال وکلا و کانون وکلا را ضامن حفظ عدالت دانست.

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در اين نشست با برشمردن استانداردهای بین المللی وکالت در دعاوی اظهار امیدواری کرد: مجلس شورای اسلامی قانونی که این استانداردها را کاملا رعایت کرده باشد تصویب کند.

در اين نشست همچنين سیدمحمود کاشانی استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در خصوص تعهدات وکیل و بایسته های قانونگذاری و همچنین رضا یزدی از وکلای دادگستری به سخنراني پرداختند.

جعفرزاده، کمالی پور، دکتر علی نوبخت، تجری، نوروزی، شوشتری، کاظمی و پورابراهیمی از نمایندگان مجلس شوراي اسلامي و همچنين میرکوهی معاون وزارت دادگستری از ميهمانان و حاضرين اين نشست بودند.

 

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.