عمومی | 03 نوامبر، 2015

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه قاضی، کارشناس و وکیل سه پایه استوار و محکم امر قضاوت هستند، گفت: کارشناس دادگستری همانند قاضی و وکیل باید مواظب باشد تا او را تطمیع نکنند.

81824239-به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در همایش کارشناسان رسمی دادگستری که به مناسبت روز کارشناس رسمی در محل اجلاس سران برگزار شد، افزود: کارشناس باید توان خود را به کار گرفته و به آن چه که در امر کارشناسی رسید اظهار نظر کند و توصیه ها، رفاقت ها، پول ها و وعده ها را در این امر دخیل نکند.

وی امر کارشناسی را تحقیقی دانست که دادگاه یا مرجع قضایی به منظور تمیز حق از ناحق و یا تمهید دادرسی برعهده شخصی که در آن رشته خاص صلاحیت دارد، واگذار می کند.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: کارشناس اطلاعات و معلومات فنی و حرفه ای خود را در اختیار دادرس قرار داده و یا اینکه اعتقاد و استنباط خود را از قرائن فنی و علمی در اختیار امر قضا و قاضی قرار می دهد.

منتظری با بیان اینکه برای درمان بیماری و علاج به پزشک مراجعه می شود، گفت: در امر کارشناسی نیز قضیه به این صورت است و هر متخصص خاص در رشته مد نظر ، کارشناسی خود را ارائه می دهد.

وی به تفاوت دیدگاه فقه ها در کار کارشناسی اشاره کرد و افزود: فقه ها روی این موضوع که آیا کار کارشناسی از نوع شهادت شاهد است یا اینکه خود متفاوت از آن شهادت می باشد اختلاف نظرهایی دارند.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه قضاوت جزو عالی ترین مشاغل است و در امر قضا همزمان با پیشرفت علم و گسترش ارتباطات باید پیشرفت داشته باشیم گفت: یک کارشناس نیز باید متناسب با گسترش جوامع پیشرفت کند و اگر یک قاضی بخواهد در امر قضاوت موفق باشد به نظر کارشناس باید رجوع کند.

منتظری در مورد دیوان عدالت اداری اظهارداشت: دیوان عدالت یک مرجع قضایی است که نوع دعاوی مطرح شده در آنجا ، از نوع حقوق عمومی است.

وی ادامه داد: بیش از 50 نوع دعوا در دیوان عدالت اداری مطرح می شود که با تقسیم بندی این دعواها و تخصصی کردن این قضیه ، شعبه های این دیوان را به شش هیات تخصصی تقسیم کرده ایم چون برخی پرونده ها دارای پیچیدگی های خاص هستند و باید به صور تخصصی روی آن اعمال نظر کرد.

به گفته وی 430 کارشناس در دو سال اخیر جذب دیوان عدالت اداری شده اند که 400 نفر از آنها هم اکنون با این دیوان همکاری می کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری چندین لازمه برای اهمیت امر کارشناسی کارشناسی رسمی دادگستری را برشمرد که تسلط در آن حوزه مد نظر، جامع نگری، وثوق و اطمینان و همچنین داشتن تقوا و عدالت از مهم ترین این لوازم می باشد.

منتظری از کارشناسان خواست تا نسبت به کار کارشناسی که عهده دار شده اند تسلط کامل داشته باشند و کارشناس غیر مسلط را یک عنوان بی محتوا دانست.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به جامع نگری در امر کارشناسی گفت: کارشناس مانند قاضی علاوه بر تسلط باید نسبت به مجموعه پرونده چه در متن و چه در حاشیه بینش و نگرش داشته باشد.

منتظری اضافه کرد: کارشناسان باید طوری عمل کنند که افراد مرتبط با پرونده ای که آنها کارشناسی می کنند وثوق و اطمینان لازم نسبت به این کارشناسان داشته باشند.

رئیس دیوان عدالت اداری دربخش پایانی سخنان خود با اشاره به مناسبت 13 آبان اظهارداشت: تبعید امام راحل در سال 42 ، یورش جلادان رژیم شاه و کشتار تعدادی از دانشجویان و دانش آموزان و تسخیر لانه جاسوسی در سال 58 توسط دانشجویان پیرو خط امام سه حادثه مهمی بود که در روز 13 آبان اتفاق افتاده است.

منتظری با بیان اینکه نقش آمریکا در مبارزه ، مقابله و دشمنی با این ملت و نظام هیچ کاهش پیدا نکرده است گفت: از مردم می خواهم تا به دقت به سخنان رهبر معظم انقلاب و نکاتی که ایشان در خصوص آمریکا مطرح کرده اند گوش فرا دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.