عمومی | 14 دسامبر، 2016

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ابراز امیدواری کرد نمایندگان مجلس با توجه با اصل ۳۵ قانون اساسی که داشتن وکیل را از حقوق طرفین دعوا عنوان کرده، قوانین مربوط به این موضوع را تصویب کنند.

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با درخواست اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) از رییس قوه قضاییه در مورد اصلاح تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری که طبق آن متهمان امنیتی تا یک هفته از زمان بازداشت اجازه ملاقات با وکیل خود را ندارند و این وکلا نیز باید به تائید رییس قوه‌قضاییه رسیده باشند، گفت: تاکنون پاسخی از سوی دستگاه قضایی به دست اتحادیه سراسری وکلا نرسیده است اما برای اصلاح آن هم دولت می تواند لایحه‌ای به مجلس بدهد و هم اینکه خود نمایندگان دراین مورد طرحی ارایه کنند. شق سوم آن این است که طی اصلاح لایحه جامع وکالت این تبصره اصلاح شود.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به رد کلیات لایحه جامع وکالت از سوی نمایندگان مجلس گفت: مسایلی از جمله نحوه رسیدگی به صلاحیت هیات مدیره، تعیین تکلیف تشکیلات ماده ۱۸۷ و حل مشکلات خدمات جانبی که کانون وکلا به وکلا ارایه می‌دهد مانند صندوق بازنشستگی و از همه مهم تر بحث نظارت قوه قضاییه بر کانون که متاسفانه در برخی موارد از حد نظارت فراتر می‌رود و حالت دخالت دارد، در لایحه جامع وکالت احتیاج به اصلاح دارد.

وی با بیان اینکه به دنبال الزامی شدن داشتن وکالت در کلیه مراحل و در تمامی پرونده‌ها هستیم، اظهار کرد: قانون الزامی بودن داشتن وکیل در زمان آیت الله شاهرودی در حال اجرا بود که توسط رای وحدت رویه ای که ما بسیار با آن مخالف بودیم نسخ شد. البته با اجرای طرح اجباری بودن داشتن وکیل فشار زیادی بر روی کانون‌ها بود اما کانون‌ها مشتاقانه و صبورانه این فشارها را تحمل می‌کردند چون به این واسطه حق مردم حفظ می‌شد.

کشاورز با اشاره به ارتباط اتحادیه وکلا با مجلس شورای اسلامی گفت: همیشه با مجلس در حال رایزنی هستیم و با توجه به ترکیب فعلی مجلس که شامل حقوقدان های متبحری است و اعضا غیر حقوقدان آن هم صاحب نظر هستد، امید است که با توجه با اصل ۳۵ قانون اساسی که داشتن وکیل را از حقوق طرفین دعوا عنوان کرده، قوانین مربوط به این موضوع را تصویب کنند.

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.