عمومی | 21 نوامبر، 2015

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: درصددیم با برنامه ریزی مشکل قانونی مجازات های جایگزین را حل و دستورالعمل ها را برای اجرا در سطح کشور آماده کنیم.

اصغر جهانگیر در حاشیه بازدید از زندان مرکزی زنجان در گفت و گو با ایرنا و فارس تاکید کرد: قانون مجازات جدید ظرفیت های تازه قانونی را پیش بینی کرده است.

81847741-70318443جهانگیر گفت: استفاده از مجازات های جایگزین به عنوان یکی از روش ها برای جلوگیری از ازدحام در زندان مطرح است.

وی یادآوری کرد بر پایه سخنان رهبری معظم و رئیس قوه قضائیه تلاش بر این است که از زندانی کردن مجرمان به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اضافه کرد: به همکاران خود توصیه کردیم از مجازات های جایگزین استفاده کنند و در این زمینه حبس در خانه یا مجازات های الکتریکی در دستور کار قرار گرفته و به صورت آزمایشی (پایلوت) در شماری از استان ها انجام شده است.

وی گفت: برابر قانون موظفیم متهمان را از محکومان جدا و بر اساس نوع جرم دسته بندی کنیم که این امر با توجه به فضایی که در اختیار داریم در زمینه زندانیان مواد مخدر آغاز شده است.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور تامین اعتبار کافی برای تکمیل اردوگاه ها، زندان های در دسترس و بازداشتگاه ها را خواستار شد و اعلام کرد شمار اردوگاه های در دست ساخت هفت مورد و شمار اردوگاه های فعال 26 مورد است.

جهانگیر شمار زندانیان کشور را 230 هزار نفر عنوان و اضافه کرد: از این شمار 97 درصد آقا و سه درصد خانمند. البته میانگین ورودی زنان به زندان ها در مورد جرم های مربوط به مواد مخدر بیشتر شده و این نگران کننده است.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: 50 درصد کسانی که در حوزه مواد مخدر به زندان وارد می شوند، معتادند.

وی درباره مراحل مختلف ترک اعتیاد افرادی که به زندان وارد می شوند، ادامه داد: این فرایند شامل مرحله قرنطینه و متادون درمانی است و پس از آن در بند پاک و سلامت قرار می گیرند.

به گفته او، 130 حرفه برای اشتغال پس از آزادی از زندان به زندانیان آموزش داده می شود و افراد می توانند متناسب با علاقه خود این حرفه ها را بیاموزند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.