عمومی | 25 نوامبر، 2015

یک رای قاضی نشان دهنده یافته های علمی و درک و فهم او از مسایل حقوقی و قانون روز است، از این رو اگر آرای صادره بر اساس علم و دانش روز باشد، اتقان رای قاضی را نشان می دهد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه علم قاضی باید به هنگام و روزآمد باشد، گفت: قاضی همچنین باید نسبت به آخرین یافته های مسایل حقوقی و قضایی مطلع باشد.

81853279-70328589به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی روز چهارشنبه در آیین تحلیف کارآموزان قضایی که در محل کاخ دادگستری برگزار شد، افزود: یک رای قاضی نشان دهنده یافته های علمی و درک و فهم او از مسایل حقوقی و قانون روز است، از این رو اگر آرای صادره بر اساس علم و دانش روز باشد، اتقان رای قاضی را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه قاضی نباید نسبت به عدالت بی توجه باشد، ادامه داد: خدشه به عدالت موجب خدشه به تمام زندگی انسان ها می شود.

رییسی با تشبیه قاضی به کوهی که مستقل و استوار است، افزود: قاضی با صدور آرای قاطع می تواند همانند کوه استوار بماند و خود را از لغزش ها حفظ کند.

وی ادامه داد: آرای عادلانه می تواند اضطراب های اجتماعی را بکاهد.

رییسی گفت: علم و عدالت دو شرط اصلی امر قضاوت است. درباره دانش قضایی گفته شده که قاضی باید مجتهد باشد و بزرگان دین در این خصوص یک درجه عدول کرده و گفته اند کسانی که دانش قضایی دارند و مقلد و به مسائل قضایی به میزان مورد نیاز مسلط باشند، می توانند در جایگاه قضا قرار بگیرند.

دادستان کل کشور افزود: رعایت عدالت نیز یکی دیگر از شرایط امر قضاوت است. هیچ فقیهی بر خلاف شرط علم، از شرط عدالت عدول نکرده و همه اذعان کرده اند که قاضی باید عادل باشد و این عدالت به عنوان یک فضیلت اخلاقی مطرح است.

رییسی ادامه داد: پس از توحید هیچ مفهومی فراگیرتر از عدالت نیست و مفهوم عدالت شامل اخلاق و تربیت نفسانی انسان عادل است.

وی به کارآموزان قضایی توصیه کرد، به هیچوجه نسبت به علوم و دانشی که در دانشگاه ها و حوزه ها کسب کرده اند، بسنده نکنند.

دادستان کل کشور گفت: کار قاضی، مهندسی اجرای قانون است و گاهی به یک رای به قوانین مختلف استناد می شود که این مسئله نشاندهنده یافته های علمی، موضوع شناسی و حکم شناسی قاضی است.

رییسی افزود: قاضی به مانند کوه استوار است و تمام نوسانات اجتماعی را با آرای قاطع خود کنترل کرده و جامعه را از نوسانات و اضطراب های اجتماعی حفظ می کند.

وی ادامه داد: در برخورد با مفاسد اجتماعی و اقتصادی آرای قضات بسیار تاثیرگذار است. دادسراها خط مقدم برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی در جامعه هستند و کارها باید در دستگاه قضایی به صورتی باشد که مردم آرامش داشته باشند یا احساس اجرای عدالت کنند.

دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضایی باید به عنوان ملجاء و پناهگاه مظلومان باشد و امیدواریم با تمام تلاش هایی که در کل کشور صورت می گیرد این مهم بیش از پیش در دستگاه قضایی خود را نشان دهد.

رییسی ادامه داد: برای وکیل در فقه و قانون اساسی و همچنین قوانین موضوعه، جایگاه خوبی در نظر گرفته شده و وکیل به عنوان یکی از مددکاران قاضی و اصحاب دعوا محسوب می شود و به اتقان آرا کمک می کند.

وی تصریح کرد: وکیل ناسالم را برای دادرسی عادلانه و اجرای عدالت و همچنین برای جامعه تهدید می دانیم، از این رو بدنبال این هستیم که ضمن استفاده از همه فرصت ها، آنگونه که اقتضای عدالت است این مجموعه پاک، سالم و کارآمد مورد آسیب قرار نگیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.