اخبار اسکودا | 31 دسامبر، 2019

اجلاس فوق العاده روسای کانون‌های وکلای دادگستری ایران و هیأت رییسه اسکودا 08/10/1398 با موضوع مسایل مربوط به نهاد وکالت و چالش های پیش رو، در تهران برگزار شد و در پایان بیانیه ای بدین شرح صادر شد؛

انتصاب جناب آقای دکتر رئیسی که خود “فرزند دادگسترى”، برآمده از بطن جامعه حقوقی و آگاه به نقاط ضعف و قوت قوه قضاییه هستند بارقه امیدی را در دل عدالت خواهان ایجاد کرده است. حضور ایشان در رأس قوه قضاییه می‌تواند نوید بخش تحولات مثبت و سازنده در نظام قضائى کشور باشد. براى نیل به این مقصود، حفظ و تقویت جایگاه یکصد ساله نهاد وکالت که با کوله بارى از تجربه و دانش، دوشادوش دادگسترى براى حاکمیت قانون، تضمین دادرسى منصفانه و مآلاً تحقق عدالت تلاش نموده، امرى ضرورى و اجتناب ناپذیر است. بى تردید، توسعه قضائى بدون توجه به نقش بى بدیل کانون هاى وکلاى دادگسترى مستقل امرى محال و غیرممکن است.

با این وصف، ادامه برخی تضییقات برای حق دفاع مردم و محدود کردن طیف وسیعی از متهمان به انتخاب وکیل از بین تعداد اندکی از وکلای تأیید شده در برخی احکام قانونی نظیر تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری و علی الخصوص نحوه اجرا و گسترش دامنه آن توسط قوه قضاییه و نیز میدان دادن به برخى افراد و جریان‌ها برای تضعیف جایگاه کانون هاى وکلاى دادگسترى بعنوان نهاد مدنی ناظر بر جریان درست قوانین و فرایند دادرسی عادلانه در دادگستری، علاوه بر ایجاد اخلال در اعتماد به تحولات مثبت قوه قضائیه، موجب می‌شود که این قوه در پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های اصلاحی و توسعه قضایی ناکام و ناکارآمد جلوه نماید. یکى از جلوه هاى عینى این فرصت دهى ناروا، اقدامات و تلاشهاى مشکوکى است که با وجود آمادگی کانون‌های وکلا برای جذب وکیل مطابق تصمیم مرجع قانونی، براى گسترش مرکز مستند به ماده منسوخ ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه سوم اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى صورت پذیرفته است. این در حالیست که رهبر انقلاب صراحتاً و به کرّات همگان را به احتراز از موازی کاری در انجام امور دعوت نموده اند.

شوربختانه، اخیراً نیز مرکز امور مشاوران قوه قضاییه با تفسیری نادرست از قانون و با استفاده از امکانات عمومی، بدون رعایت استاندارد‌های لازم، آزمون سراسری موردنظر خویش را برگزار نمود. صرفنظر از وجود تردید جدّى در قانونى بودن برگزارى این آزمون و همچنین برخى شایعات خطرناک در خصوص کمّیت پذیرش، کیفیت برگزاری آزمون و تلاش برای افزایش کمی داوطلبان به طرق مختلف از جمله نادیده گرفتن برخی شرایط فانونی، این دغدغه و نگرانی را قوت بخشیده که مرکز مذکور حتی به ضوابط اعلامی قبلی خویش از جمله ضرورت کسب میانگین حداقل پنجاه درصد دروس براى دعوت به مرحله دوم آزمون (مصاحبه) نیز ملتزم و پایبند نباشد.

کانون‌های وکلای دادگستری و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا، ضمن اعتراض مجدد به استمرار تضییقات فوق و نیز برگزاری آزمون اعطای پروانه وکالت توسط نهاد حاکمیتی، علیرغم اینکه از هیچ تلاشی برای دعوت وکلای دادگستریِ معترض و ناراضی به حفظ آرامش دریغ نکرده و بر ادامه این رویه تأکید دارد، مع الوصف استمرار این وضعیت و بی توجهی به مکاتبات و مطالبات به حق جامعه وکالت را با وجود متانت، خویشتن داری و موقعیت شناسی وکلای دادگستری به صلاح کشور، مردم و دستگاه قضائی نمی‌داند و از مسئولان محترم ذیربط می‌خواهد که بی توجهی و سکوت در برابر تضعیف جایگاه نهاد وکالت مستقل را به کنار نهند و در روزگاری که کشور بیش از هر چیز به انسجام و همبستگی نیاز دارد، مانع اقدامات روزمره‌ای شوند که سبب نارضایتی روزافزون جامعه شصت هزار نفری وکلای دادگستری می‌شود.

بر این اساس، مدیران نهاد وکالت که خود نیز با مطالبه عمومی بدنه نهاد مواجه اند، مسئولین مربوطه را به بازنگرى موثر و سریع در تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری و نیز سیاست اتخاذى نسبت به نحوه فعالیت مرکز امور مشاوران قوه قضائیه و نظارت و کنترل جدی بر شیوه جذب و شفافیت در اعلام نتایج آزمون که امید است آخرین آزمون آن مرکز باشد، توصیه می‌کند.

انتشار: روابط عمومی اتحاديه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.