اخبار کانون، کارآموزی و اختبار | 11 مارس، 2024

جشن استقلال کانون وکلای دادگستری و نوزدهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان، روز پنجشنبه ۱۷ اسفند با حضور «رمضانعلی سنگدوینی» نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، دکتر «مرتضی شهبازی نیا» رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، دکتر «حیدر آسیابی» رییس‌کل دادگستری گلستان و معاونین، دکتر «محمود اسپانلو» دادستان مرکز استان، «مرتضی اسعدی» رییس دادگستری گرگان، هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان، «مهدی کریمی» عضو هیأت رییسه صندوق حمایت وکلای دادگستری، جمعی از مدیران استان، وکلا و کارآموزان وکالت، در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.
در این مراسم، تعدادی از کارآموزان وکالت گلستان با اتیان سوگند، به جمع وکلای پایه یک پیوستند.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان در این مراسم اظهار داشت: یکی از آسیب های موجود در نظام سیاستگذاری نهاد وکالت، عدم توجه جدّی به مسئولیت های اجتماعی است. اگرچه کانون های وکلا به صورت تقریباً رایگان نسبت به انجام وکالت های معاضدتی و تسخیری اهتمام دارند اما به نظر می رسد این امر نتوانسته سبب ارتباط نزدیک و معنادار نهاد وکالت و جامعه باشد و ضرورت دارد وکلای دادگستری و کانون های وکلا که خود را نهاد مدنی می دانند در جهت تقویت و ترمیم ارتباط با جامعه نسبت به مسئولیت های اجتماعی توجه نظر و تمرکز بیشتری داشته باشند.
دکتر «علی طالع زاری» خاطرنشان کرد: مراد از مباحث اجتماعی، رویکردهای سیاسی و تقابلی نیست بلکه ورود به حوزه آسیب های اجتماعی، تعامل با اصناف، ارتباط هدفمند با رسانه ها و رویکرد حمایتی نسبت به اقشار آسیب پذیر می باشد.
وی همچنین بیان کرد: وکلا باید سفیران صلح و مروج گذشت باشند.
رییس کانون وکلای دادگستری گلستان تصریح کرد: تأثیر وکلا در سازش حتی از قضات هم بیشتر می تواند باشد چراکه قاضی شخصی است بی طرف و طرفین دعوا ممکن است اعتماد لازم را جهت پذیرش پیشنهاد سازش از قضات نداشته باشند اما وکلا امین موکلین هستند و افراد با طیب خاطر بیشتری پیشنهاد سازش را از ناحیه وکیل خود می پذیرند.
دکتر «طالع زاری» اضافه کرد: کانون وکلای گلستان نسبت به امر سازش رویکرد جدّی و عملی دارد و در کانون با تأسیس کمیسیون میانجی گری بخش اعظمی از اختلافات فی ما بین وکیل و موکل را با سازش ختم می نماییم و از ارجاع همه شکایت های انتظامی به دادسرای انتظامی اجتناب می کنیم. همچنین در قالب داوری، کلیه اختلافات مالی وکیل و موکل را در استان حل و فصل می نماییم و با بررسی های فنی و مکاتبه با دادگستری کل استان از وکلایی که در امر سازش فعال هستند در جلسه امروز تقدیر خواهد شد.
وی در ادامه به اولویت های اجرایی هیأت مدیره کانون وکلای گلستان اشاره کرد.
دکتر «طالع زاری» اتمام پروژه های عمرانی کانون، اصلاح و توسعه کمی و کیفی نظام اداری و حرفه ای کانون و کمیسیون ها، توسعه خدمات الکترونیک با تمرکز بر برخط شدن کلیه خدمات کانون و تمرکز بر مسئولیت های اجتماعی را جزو اولویت های راهبردی هیأت مدیره دانست و اشاره کرد که در هفته وکیل مدافع هم تدابیری را برای فعالیت در حوزه فعالیت های اجتماعی تدوین و آغاز نمودیم.
رییس کانون وکلای دادگستری گلستان در بخش دیگری از سخنان خود، کارآموزان را به رعایت و عمل در چهارچوب ضوابط قانونی و چهارچوب های اخلاقی توصیه کرد و اظهار داشت: مسئولیت ما در امر دفاع در چهارچوب قانون و اخلاق می باشد و هیچ مصلحتی و حقیقتی نمی تواند مجوز خروج ما از مرزهای قانونی و اخلاقی ایجاد نماید.
وی در پایان، اظهارات خود را با فرازی از فرمایشات مرحوم «بهمن کشاورز» خاتمه داد. وی به نقل از مرحوم «کشاورز» بیان داشت: استقلال برای وکیل مانند بال است برای پرونده و اگر پرنده در قفس بمیرد بهتر از آن است که بالش را ببرند و از نظر ما هم موجودیت وکیل و کانون های وکلا با استقلال آنها گره خورده است.

رییس کل دادگستری گلستان نیز در این برنامه، با بیان اینکه «استقلال مختص وکالت و قضاوت نیست» اظهار کرد: زبان ما، زبان حقوق و قانون، و حقوق نیز برای تفسیر قانون است بنابراین قوانینی که مخل استقلال کانون وکلا و وکیل است باید با تعامل جامعه حقوقی، مجلس و قوه قضاییه به درستی تبیین شود.
دکتر «حیدر آسیابی» افزود: اگر مدام تکرار شود نهاد وکالت از استقلال افتاده است و وکیل دیگر مستقل نیست این نوع تحلیل علاوه بر آنکه به شأن حرفه وکالت آسیب می رساند تحلیل حقوقی درستی نخواهد بود؛ متأسفانه آنچه بیشتر دارد تداعی پیدا می کند این است که این استقلال به طور کامل از بین رفته است و این گونه القائات زیبنده وکلا و نهاد وکالت نیست.
رییس کل دادگستری گلستان، کمبود نمایندگان حقوقدان در مجلس را ازجمله مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: متأسفانه در مجلس اکثریت حقوقی نداریم؛ ببینید در مجلسی که مرجع قانونگذاری است چند نفر حقوقدان داریم و چند نفر حقوقدان مجلس ادوار ما را تشکیل داده اند؟
وی تأکید کرد که کانون های وکلا باید نسبت به امر آموزش و کلا و کارآموزان تمرکز جدّی داشته باشند.

رییس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در این مراسم با تأکید بر ضرورت استقلال نهاد وکالت و وکیل گفت: با از بین بردن استقلال وکلا، بیشتر از آنکه وکلا دچار مشکل شوند، قضات دادگستری دچار چالش خواهند شد.
دکتر «مرتضی شهبازی نیا» با بیان اینکه «اساس دانش حقوق و مشاغل حقوقی مبتنی بر حکومت قانون فرضیه ای است که در ساختار حکومت قانونی وجود دارد» مهمترین دستاورد بشریت را حاکمیت قانون دانست و اذعان کرد: حاکمیت قانون که امروز به نام غرب از آن یاد می شود اما در اصل این حاکمیت ریشه در شرق و اسلام داشته و امروز دانشمندان غربی نیز بعد از سال ها تلاش و تجربه به این نتیجه رسیدند که جامعه را نمی‌شود با سلایق افراد اداره کرد.
وی عنوان کرد: در سال ۱۳۳۱ با استقلال کانون وکلا، بخاطر نهاد وکالت، استقلال وکیل تضمین شد که مردم تک تک بر اساس قانون اساسی در همه جای دنیا وارد دموکراسی شدند و در نظرسنجی ها، استقلال قاضی و وکیل مولفه مهمی بود که در ارزش های حاکمیت قانون و برای توسعه کشور مهم عنوان شد.
دکتر «شهبازی نیا» اضافه کرد: استقلالی که از آن دم می زنیم، وظیفه ای است که جامعه به ما داده و ذینفعان آن، جامعه و مردم هستند و مستقل بودن وکیل یعنی در انجام وظیفه حرفه ای تحت تأثیر عامل بیرونی نباشیم بلکه وفادار به موکل، قانون و منافع ملی کشور باشیم.
وی با توجه به چالش ها و مشکلات موجود در کانون های وکلا، بر بازاندیشی در نهاد وکالت تأکید کرد.
رییس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، اقتدار کانون وکلا را در قالب اتحاد مشاغل حقوقی دانست و یادآور شد: در کشورهای اروپایی کانون های وکلا بودجه معاضدتی خوبی دارند در صورتی که در کشور ما علی رغم ارائه خدمات اجتماعی بزرگ وکلا و نهاد وکالت، تنها با حق عضویت وکلا است که کانون های وکلا سرپا مانده اند.
وی با بیان اینکه «برای مردم استقلال مشاغل حقوقی را تبیین وتعریف نکردیم» گفت: باید استقلال قاضی را قبل از استقلال وکیل تبیین کنیم؛ برخی از مسائل مهم که از آن غفلت کردیم فساد علیه قانون است در حالی که فساد، بنیان حکومت قانون را از بین می برد.
دکتر «شهبازی نیا» تصریح کرد: در اذهان عمومی، وکیل جایگاه خوبی ندارد و نیاز است وکلا با عملکرد صحیح خود نشان دهند که مخالف فساد هستند.

در این مراسم همچنین «غلامرضا اتحادیه» نایب رییس کانون وکلای دادگستری گلستان ضمن تبریک به وکلای جدید، در خصوص لزوم پاسداست سالروز استقلال وکیل ‌وکانون های وکلا به عنوان میراث بزرگ پیشینیان که در سال۱۳۳۱ به دست توانای دکتر «محمد مصدق» به قانون تبدیل شد، عنوان کرد: وکلای جوان بدانند این استقلال به چه قیمتی ایجاد شده است و امروز عده ای نمی توانند این استقلال را تحمل کنند.
وی با اشاره به برخی ‌ایرادات وارده به قانون تسهیل کسب و کار و مشکلاتی که برای کانون ها و دادگستری ایجاد کرده است، اظهار امیدواری کرد، رفع اشکالات این قانون در دستور کار مجلس جدید قرار گرفته و اصلاح شود.

در پایان این مراسم نیز از پیشکسوتان و فعالان صنفی، وکلای فعال در زمینه سازش و منتخبین تیم های ورزشی کانون تقدیر شد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.